10 igapäevast toitu, mis aitavad puhastada maksa ja tugevdava tervist

Maks on kõige suurem seedenääre ja organismi kõige suurem ja üks tähtsamaid siseorganeid

Maks on kõige suurem seedenääre ja organismi kõige suurem siseorgan, mis tegeleb sissesöödud ja imendunud toidust pärmseente, bakterite ja viiruste eemaldamisega, vastutab ka toksiinide ja raskemetallide eemaldamise eest.

Tänapäeva ebatervislik toitumine, alkoholi tarbimine ja üldine halb elustiil koormab maksa, mistõttu maks saab ajapikku kahjustada ning ei suuda töödelda toksiine ja rasvasid nii efektiivselt. Halvemal juhul võib tekkida maksakoe armistumine, millest võib areneda maksatsirroos.

Kuna maks täidab nii palju elulisi funktsioone, on tegu väga tähtsa organiga, mida tuleks hoida võimalikult tervena. Siinkohal toome välja kümme toitainet, mis aitavad maksal taastuda ja parandada maksa töövõimet.

1. Küüslauk

Küüslauk sisaldab allitsiini ja seleeni, mis aitavad aktiveerida maksaensüüme ja nii puhastada maksta. Lisaks küüslauk vähendab kolesterooli taset, mis võib koormata maksa ja takistada selle tööd.

2. Greip

Greip on väga hea C-vitamini allikas. Lisaks sisaldavad greibid glutatiooni – väga tugev antioksüdant, mis aitab neutraliseerida vabu radikaale ja puhastada maksa. Päevas võiks juua ühe klaasi greibimahla või süüa hommikusöögiks ühe greibi.

3. Peet

Peet on samuti väga võimas organismi puhastaja ja maksa töövõime parandaja. Kuna peedis on palju beeta-karoteeni, siis see ergutab ja parandab üldist maksafunktsiooni.

4. Sidrun

Sidrunid, mis on tuntud kui suure C-vitamiini koguse poolest,  «peidavad» endas ka D-limoneen antioksüdante, mis sarnaselt küüslaugule, aitavad aktiveerida maksaensüüme.

5. Roheline tee

Juues iga päev tassikese rohelist teed, väljutad kehast erinevaid mürkaineid ning väldid üleliigse rasva ladustamist. Uuringud on näidanud, et roheline tee aitab stimuleerida lipiidide lagundamist (katabolismi) maksas.

6. Avokaado

Avokaadod sisaldavad tugevatoimelisi kemikaale, mis aitavad vähendada maksakahjustust, vähemalt nii väidab American Chemcial Society uuring. Sarnaselt greipidele sisaldavad ka avokaadod glutatiooni.

7. Kurkum ehk kollajuur

Kurkum ehk kollajuur on ingveri sugulane, selle juurt kasutatakse enamasti kuivatatuna ehk pulbrina. Värskena kasutatakse kollajuurt ingveri sarnaselt, maitselt on see ingverist magusam.

Kurkumis on pigment kurkumiin, mis lisaks maksa puhastamisele, on tugeva põletikuvastalise toimega ning uuringud on leidnud, et kurkumiin aitab pidurdada vähirakkude kasvu.

8. Õun

Õunad tunduvad liiga tavalised, et seda pidada imetoiduks, aga siiski on tegu väga tervislike puuviljadega. Õuntes sisalduv pektiiv, lahustuv kiudaine, mis aitab eemaldada seedetraktist toksiine ja verest kolesterooli, mis omakorda takistab maksa ülekoormust. Lisaks õunad sisaldavad õunhapet, mis aitavad eemaldada verest vähkitekitavaid kemikaale ja aineid ning muid toksiine.

9. Kreeka pähklid

Kui nimi Kreeka tähendab meile tänasel päeval probleeme ja võlgasid, siis kreeka pähkleid ei tohiks unustada, sest sarnaselt sidrunitele ja greipidele sisaldavad kreeka pähklid glutatiooni. Lisaks pähklid on head omega-3 rasvhapete allikad.

10. Brokoli

Brokoli sisaldab ohtralt glükosinolaate, mis aitavad eemaldada organismist kantserogeene (vähkitekitavaid kemikaale ja aineid) ning muid kahjulikke aineid. Lisaks sisaldab rasva lahustavat E-vitamiini, mis on väga tähtis antioksüdant, eriti maksale, sest E-vitamiin parandab maksa töövõimet.

Kui Sulle meeldis, mida lugesid, siis liitu meie Facebook'i fännilehega aadressil https://www.facebook.com/ajaviide.ee/ või laigi/jaga artiklit sõpradega allolevate nuppude kaudu.Sulle võib veel meeldida...